Հայտնի եգիպտացի հեռուստահաղորդավարուհի և բլոգեր Սառա Խալիֆան դատապարտվել է մահապատժի՝ կախաղանի միջոցով։ Կահիրեի քրեական դատարանը նրան մեղավոր է ճանաչել թմրանյութերի մաքսանենգության և արտադրության խոշոր կազմակերպմանը մասնակցելու մեջ։
«Առաքելությունն անիրագործելի է» քրեական շոուի 39-ամյա նախկին հաղորդավարուհին, որի սոցիալական ցանցերում հետևորդների թիվը գերազանցում է երկու միլիոնը, դատարանի դահլիճում լաց է եղել, երբ ընթերցել են դատավճիռը։
схал.jpg (81 KB)
«Խնդրում եմ լսեք ինձ։ Իմ ծնողները ինձ ազնվորեն են դաստիարակել, նրանք կրոնական մարդիկ են, և ինձ թմրանյութերից ստացված գումար պետք չէ», - դիմել է Խալիֆան պաշտոնյաներին։
Քննիչների խոսքով՝ հաղորդավարուհին և գործով մյուս 11 մեղադրյալները կազմակերպված հանցավոր խմբի անդամներ էին, որը ներմուծում էր սինթետիկ թմրանյութերի արտադրության համար հումք։
Մեղադրյալը կտրականապես հերքել է իր մեղքը՝ քննիչներին ասելով, որ իր կյանքում երբեք ծխախոտ չի պահել։
Հեռուստատեսային աշխատանքից բացի, Սառա Խալիֆան ունեցել է պլաստիկ վիրաբուժության կլինիկա և միջոցառումների կազմակերպման գործակալություն։
схал1.jpg (144 KB)
Այս աղմկահարույց գործով ընդհանուր առմամբ 28 մարդ է բանտարկվել.
12 մեղադրյալ (ներառյալ Խալիֆան) դատապարտվել են մահապատժի։ Վերջնական դատավճռին նախորդել է գլխավոր մուֆթիի հաստատումը, որը պարտադիր է Եգիպտոսի օրենքներով։
Ինը մեղադրյալներ դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման։
Յոթը լիովին արդարացվել են։
Մեծածավալ խուզարկությունների ժամանակ իրավապահ մարմինների աշխատակիցները առգրավել են ավելի քան 725 կգ թմրանյութ, ինչպես նաև չգրանցված հրազեն և զինամթերք։
схал2.jpg (94 KB)
Սառա Խալիֆան ձերբակալվել է Կահիրեի բարձրակարգ թաղամասերից մեկում 2025 թվականի ապրիլին։ Հետաքննիչները պարզել են, որ հանցագործները ներմուծել են հումք և պահեստավորել պատրաստի արտադրանքը բնակելի շենքերում։ Եգիպտոսում վերջերս իրականացված դատական բարեփոխումների համաձայն՝ մահապատժի դատավճիռը դեռևս կարող է բողոքարկվել բարձրագույն դատարան։

Popular Egyptian TV host and blogger Sara Khalifa has been sentenced to death by hanging after a Cairo criminal court found her guilty of involvement in a major criminal organization engaged in the smuggling and production of drugs.
The 39-year-old former host of the crime show Mission Impossible, whose social media accounts have more than two million followers, broke down in tears as the verdict was read out in court.
“Please, listen to me. My parents raised me to be honest. They are religious people, and I do not need money from drugs,” Khalifa pleaded with the authorities.
According to investigators, the TV host and 11 other defendants were members of an organized criminal group involved in importing raw materials used to manufacture synthetic drugs.
Khalifa vehemently denied the charges, telling investigators that she had “never even held a cigarette in her life.”
In addition to her television career, Khalifa owned a plastic surgery clinic and an event management agency.
A total of 28 people were tried in the high-profile case:
During a series of large-scale raids, law enforcement officers seized more than 725 kilograms of narcotics, along with unregistered firearms and ammunition.
Sara Khalifa was arrested in an upscale Cairo neighborhood in April 2025. Investigators determined that the criminal group imported the raw materials and stored the finished drugs in residential properties.
Under Egypt’s latest judicial reforms, the death sentence can still be appealed before a higher court.